fbpx
O MARCE
Historia marki EPOS to ludzie, rozbudzane pasją marzenia i wiara, że człowiek może tworzyć rzeczy niezwykłe i ponadczasowe.
Ta szlachetna i niezmienna od dziesięcioleci idea firmy skupia wokół siebie świetnych inżynierów, pionierów techniki oraz prawdziwych artystów w zegarmistrzowskim rzemiośle.
Rodzinne tradycje firmy sięgają 1925 roku.
Wtedy właśnie w Valle de Joux – legendarnej kolebce szwajcarskiego zegarmistrzostwa, James Aubert założył własne przedsiębiorstwo Fabrication de Mecanismes Chronographes.
Już od samego początku działalności jego pracownia słynęła z doskonałej jakości mechanizmów dopracowanych w najdrobniejszym szczególe.
Aubert był jednak kimś więcej niż tylko wybitnym zegarmistrzem. Był wizjonerem, innowatorem, a przede wszystkim wielkim artystą. Świat zegarków zawdzięcza mu wiele ciekawych rozwiązań, m.in.: repetier - mechanizm wyposażony w funkcję sygnalizacji dźwiękowej czasu. Jest także współtwórcą mechanizmu Landeron, w tym kultowego i cenionego do dzisiaj mechanizmu ze stoperem – Landeron 48.
Bez wątpienia to czas był największą inspiracją Jamesa Auberta. Niewidzialny i nieuchwytny, a jednak przewidywalny i wymierny. Czas przenika swoją esencją wszystkie precyzyjnie zaprojektowane dzieła szwajcarskiego zegarmistrza. Tę samą magię można poczuć i dziś, podziwiając misternie dopracowane mechanizmy w zegarkach marki EPOS.
Klasyczne zegarmistrzostwo to sztuka skupiania uwagi na jednym, starannie obranym celu i realizowanie go bez dróg na skróty. Taką filozofię pracy przez lata wpajał swoim współpracownikom James Aubert. Kiedy odchodził z firmy, pozostawiając jej stery w rękach siostrzeńca Jeana Auberta oraz zięcia Jeana Fillona, wiedział, że nie musi się obawiać o przyszłość największego dzieła swojego życia. Firma zarządzana przez dwóch młodych Szwajcarów podążała nadal ścieżką mistrzowskiej precyzji, piękna i innowacji. Wspólnie z zegarmistrzami zatrudnionymi w firmie zaprojektowali wiele własnych, ciekawych rozwiązań, m.in.: wskaźnik rezerwy chodu, wskaźnik fazy księżyca, „skaczącą godzinę”, duży wskaźnik datownika, połączenie regulatora z fazami księżyca. Wiele z tych unikatowych, starannie zaprojektowanych rozwiązań można spotkać we współczesnych modelach zegarków marki EPOS.
Wielkie dzieła są domeną ludzi odważnie patrzących w przyszłość. Taką osobą był bez wątpienia Peter Hofer. Kiedy mechanizmy kwarcowe zaczęły wypierać tradycyjne zegarki mechaniczne, tylko człowiek z duszą wizjonera mógł nadal wierzyć w lepsze czasy klasycznego zegarmistrzostwa. Hofer dostrzegł wielki potencjał ponad półwiecznej spuścizny Jamesa Auberta. W 1983 roku zdecydował, aby wraz ze swoją żoną Erną samodzielnie poprowadzić firmę pod nową nazwą Montres EPOS SA. Firma nadal mieściła się górach Jura i Vallee de Joux, a nowe innowacyjne kolekcje były tworzone w ścisłej współpracy z głównym inżynierem firmy Jeanem Fillonem.
Obecnie EPOS w czasach, w których nawet najbardziej prestiżowe marki tworzą swoje zegarki na taśmach produkcyjnych, jako jeden z niewielu producentów na rynku wciąż oferuje zegarki tworzone i ozdabiane ręcznie przez profesjonalnych, doskonale wykwalifikowanych zegarmistrzów.
Od lat mottem firmy jest hasło „Artistry in watchmaking”.
DLACZEGO EPOS?
TRADYCJA
EPOS - od samego początku jest niezależną firmą rodzinną, niezrzeszoną w żadnej grupie kapitałowej. Dzięki temu każdy powstający zegarek traktowany jest z należytą starannością, z ogromną dbałością o szczegóły. Jest jedna z niewielu firm szwajcarskich w swoim przedziale cenowym, gdzie wciąż hołduje się tradycyjnemu zegarmistrzostwu z dużym nakładem pracy ręcznej.
PRODUKCJA
EPOS nie stosuje gotowych mechanizmów, składa i zdobi je we własnej pracowni. W pracowni tej też powstają własne innowacje i rozwiązania techniczne.
ESTETYKA
Wszystkie zegarki opuszczające fabrykę charakteryzują się niezwykłą starannością i precyzją wykonania.
Sztukę grawerowania firma EPOS opanowała do perfekcji, to właśnie dzięki tej technice zdobniczej zegarki wyróżniają się i posiadają charakterytyczny design, który stał się znakiem firmowym. Ponadto każdy jeden czasomierz jest perfekcyjnie wyregulowany, spełniając najwyższe standardy.